ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ ÜRÜNLERİMİZ REFERANSLARIMIZ HABERLER İLETİŞİM STEEL MINARET
HABERLER
Murat Çelik Minare, Çelik Minare, Çelik Kubbe Firması Firmaları İmalatı ve Montajı.

HABERLER

Anasayfa » HABERLER » ÇELİK MİNARELER BİTİŞİK VEYA AYRI OLARAK MONTAJ YAPILABİLİR
Camilerimizde minareler, namaz vakitlerinde ezan okumak ve ezan sesini en iyi şekilde tüm noktaya eşit şekilde yayılma amacıyla inşa edilen yapılardır. Minareler genellikle camilerimizle bitişik bir şekilde inşa edilmektedir. Boyutlarına göre bir, iki ya da üç şerefeden oluşmaktadırlar. Şerefe olarak ifade ettiğimiz bu terim minarelerde bulunan balkon kısmıdır. Ezanı okuyan din görevlileri yani müezzinler minare içerisindeki merdivenlerden bu şerefelere çıkabilirler. Minareler mimari olarak; temel, kaide, pabuç, gövde, şerefe, petek, külah, alem ve merdivenleri olmak üzere 9 bölümden oluşmaktadırlar. 
 
Geçmişte ahşap olarak yapımına başlanan cami minareleri daha sonraki süreçlerde beton örme olarak inşa edilmişlerdir. Teknolojinin gelişimi ile daha kolay kurulum ve daha hızlı inşa imkanı sağlayan çelik minareler gelişmiştir.
 
Çelik minare modelleri nin ana gövdesini yani iskeletini oluşturan parçalar günümüz teknolojisi ile çok kolay ve hızlı bir şekilde üretilebilmektedirler. Bununla birlikte kurulumu da çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Hızlı ve kolay kurulum gibi avantajlar sunan çelik minare modelleri aynı zamanda farklı iklim koşullarına daha dayanıklıdırlar. Depreme de dayanıklı olmalarıyla çelik minareler günümüzde en çok tercih edilen minare modelleridirler.
 
Çelik minare modellerinde yükseklik ölçüleri isteğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Minare modelleri cami ana yapısının dış cephesiyle uyumlu olması içinde farklı model ve renk seçenekleri mevcuttur. Tüm bu özelliklerinin dışında çelik minareler betonarme minarelere oranla daha uygun maliyet içermektedirler.