ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ ÜRÜNLERİMİZ REFERANSLARIMIZ HABERLER İLETİŞİM STEEL MINARET
HABERLER
Murat Çelik Minare, Çelik Minare, Çelik Kubbe Firması Firmaları İmalatı ve Montajı.

HABERLER

Anasayfa » HABERLER » ÇELİK MİNARENİN MOTİFLERİ
Türk tarihinde minare kültürü ve örnekleri Selçuklular dönemine kadar uzanıp Osmanlıdan bu yana gelmektedir. Minareler ezan okuma amaçlarının yanı sıra tarihsel boyutta camilerimize kimlik kazandırmışlardır. Bu kimlikler sadece camilerimize kimlik kazandırmakla kalmamış bulundukları topraklarda da dinimizin simgeleri haline gelmiştir. Günümüzde üretilen çelik minare 'ler tarihteki modellerine uyarlanabilmekte ve böylece tarihin izleri geleceğe yansıtılabilmektedir.
 
Minare bölümleri temel kısmı, kursi-kaide, pabuç, gövde, şerefe, petek, külah ve alem olarak kısım kısım adlandırılmışlardır. Tarihimizin en ihtişamlı mimari yapılarına imza atan mimarlar kendilerini minare inşasında da göstermişlerdir. Hatta bazıları o günkü imkan ve olanakları göz önünde bulundurduğumuzda şahaser olarak nitelendirilebilecek minarelerin inşasına imzalarını atmışlardır. Bunlardan biride Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan Selimiye Camisini inşa ederken günün akıl sınırlarını zorlamış ve bugün dahi sırları çözülememekte olan bir esere imza atmıştır. Selimiye Caminin tamamında akıl tutulması yaşatan işlere imza atan Mimar Sinan caminin minarelerinde de eşsiz bir uygulamaya gitmiştir. Selimiye Cami minareleri 70,89 m yüksekliğinde inşa edilirken 3,80 m kalınlığındadır. Minarelerde üç şerefe yer alırken bu şerefelerin her birine ayrı merdivenlerle çıkılır.
 
Minareler tarih boyunca Türk milletlerinin mimari dehası ve estetiği ile inşa edilmişlerdir. Camilere görsel zenginlik, kimlik kazandıran minarelerimize bugünde geçmişte olduğu gibi değer vermek gerekmektedir. İnşa edilecek her minare çok ama çok uzun yıllar zarar görmeden ilk gün gibi ayakta durabilmelidir. İşte bu noktada devreye giren çelik minare sektörü istenilenden çok daha fazlasını sunabilmektedirler.
 
Çelik minare en başta sağlamlıklarıyla dikkat çekerken farklı model ve renkleriyle camilerimizin görsel zenginliğine uyum ve katkıda bulunurlar. Büyük uğraşlar ve zaman gerektiren betonarme minarelere oranla çok daha zahmetsiz ve çok daha ekonomiktirler.