ANASAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ ÜRÜNLERİMİZ REFERANSLARIMIZ HABERLER İLETİŞİM STEEL MINARET
HABERLER
Murat Çelik Minare, Çelik Minare, Çelik Kubbe Firması Firmaları İmalatı ve Montajı.

HABERLER

Anasayfa » HABERLER » ÜLKEMİZİN OLMAZSA OLMAZLARINDAN OLAN MİNARELERİN TARİH BOYUNCA KULLANIMI
Ülkemizin olmazsa olmazlarından olan minareler tarih boyunca kullanılmıştır. Minarelerin boyları yanında bulunduğu camiye göre değişiklik gösterirken ülkemizde kullanımı hala devam eden minareler şu zamanda çelik minare olarak kullanılmaktadır minareler tek bir yapı olarak bilinsede aslında 7 farklı kısımın üst üste koyulmasıyla oluşur.
Alem, Külah, Petek, Şerefe, Gövde, Pabuç, Kürsü gibi kısımlardan oluşur.
 
Alem
 Minare, kubbe, sancak direği gibi yüksek yapıların tepesine yerleştirilen madenden yapılmış hilal, ay yıldız ya da lale şeklinde süslü tepelik.
 
Külah
Silindir veya çokgen prizma biçimindeki kulelerin ya da minarelerin üstünü örten sivri çatı.
 
Petek
Minarenin şerefe ile külah arasında yer alan bölümüdür.
 
Şerefe
Minarede ezan okunan balkon.
Gövde etrafını belli bir yükseklikte çepeçevre saran şerefe, müezzinin ezanı okumak için kullandığı, tüm yönlere dönebildiği balkon veya gövde içinde çözülen bölümdür. Şerefe sayısı bir ve daha çok olabilir ve kapılar kıble yönüne açılır.
 
Şerefe başlıca üç kısma ayrılır:
 
Taban (Döşeme): Müezzinin üzerinde dolaştığı çıkmalardır. Genellikle çekirdekten dışa doğru genişleyen, dilimli, tek parçalı ve taştan yapılan bir elemandır.
 
Çıkmalar: Taban döşemesini alt kısımdan takviye eden, gövdeye bağlı, kademe kademe dışa doğru genişleyerek birbiri üstüne binen konsolların oluşturduğu minarenin en süslü bölümüdür.
 
Korkuluk
 
Tabanın etrafını çevreleyen kısım. Taş, Metal veya ahşap malzeme ile yapılır.
 
Gövde
 
Alemle şerefe arasındaki uzun yapıya denir caminin boyuna göre uzunluğu değişebilir.
 
Pabuç
 
Bir minarede kürsü bölümünden gövdeye geçişi sağlayan konik bölüm.
Mimari bakımdan bir minarenin en önemli bölümünü oluşturur. Kürsünün kare veya geniş satıhlı poligonal planından, minare gövdesinin daha dar çaplı yuvarlak planına geçiş, pabuç ile sağlanmaktadır. Bu geçişin başlangıç ve bitiminden korniş dönmektedir. Sade, piramidal üçgenli, Türk üçgenli, armudi ve silmeli formları bulunmaktadır.
 
Kürsü
 
Üstüne heykel, sütun ya da vazo oturtulan altlık, ayaklık..
Minarenin dışarıdan görülebilen en alt bölümü olan kaide temel ile pabuç arasında bulunmaktadır. Kare ve çokgen formda olabilir. Kaide caminin beden duvarından ayrı, bitişik veya beden duvarının üstünde olacak şekilde yapılabilir.
Kaideler genellikle yığma duvar tekniğiyle, taş veya taş tuğla almaşık örgülü ve gömlekli sistemle imal edilir.
 
Günümüzdeki teknoloji ile kullanımı yaygınlaşan çelik minare modellerinin hepsinde de bu detaylar mevcuttur sadece tek bi farkla çelikten yapılır ve daha sağlamdırlar. Depreme dayanıklıdırlar.